Jak známo, tak v herním světě nám ten čas plyne trošku svižnějším tempem než v našem bezprostředním okolí. Mezitím, co ještě před dvěma měsíci jsme netrpělivě odpočítávali dny do major turnaje v Kolíně nad Rýnem, teď už je to dávná historie a všichni netrpělivě očekávají, jak to bude vypadat na konci října v rumunské Kluži, kde se odehraje pravděpodobně poslední letošní CS:GO major turnaj. Bude se opět jednat o ten největší turnaj, jaký bude na hodně dlouhou dobu k vidění, a všechny reflektory budou namířeny na diváctvem oslněné hráče. Ale je tady ještě jakási parta lidí kolem kulatého stolu, která zabírá opravdu nezanedbatelnou část vysílacího času. Jsou to analytici a komentátoři a vzhledem k tomu, že je show jako každá jiná, potřebujete ještě někoho dostatečně dynamického, aby celou tuhle show ukočíroval, od toho tu máme moderátory. Na současné scéně se těchto lidí pohybují až neuvěřitelné desítky a ani lidé, co CS:GO sledují více než řadový hráč, mnohdy netuší kdo jsou vlastně zač.
Duncan sám sebe považuje za eSport historika. Oprávněně. Okolo profesionálního hraní se totiž pohybuje už více než neuvěřitelných 14 let. Pokud budete jeho počínání na scéně sledovat delší dobu, nejspíš si na něj uděláte dost vyhraněný názor. Buď ho budete obdivovat a naslouchat každému jeho slovu nebo ho za jeho kontroverzní a mnohdy dost prostořeké výroky budete nenávidět. Obzvláště jeho britský humor je něco, s čím si člověk bude muset potykat nebo se ho naučit ignorovat. Duncan totiž nezřídka kdy překračuje všechny meze, což dokonce loni eskalovalo krokem ESL, která mu dala červenou kartu na všechny svoje turnaje. Jestli mu však něco nelze upřít jsou to jeho vědomosti o snad všech mainstreamových eSport hrách za poslední dekádu. Tenhle člověk ví o všem, co se v tomhle světě událo a umí to i patřičně odprezentovat. Ať už přímo na turnajích nebo také ve spoustě svých článků, které píše pro nejrůznější weby a v neposlední řadě ve videích na svém YouTube kanále. Pokud umíte anglicky a chcete se podívat, nejen historii, eSportu pod pokličku, rozhodně tam zavítejte, lepší místo nejspíš na internetu nenajdete.
Dán Anders se během necelých dvou let stihnul stát ikonickým hlasem současného Counter-Striku. Trvalo mu to však téměř rok tvrdého úsilí a obětavosti, než se dostal na svoji dnešní hvězdnou pozici. Je nutné zdůraznit, že v době kdy Anders začal s komentováním, CS:GO byla minoritní hra a většině organizátorů nestálo za to, platit si zavedené a značně předražené profesionální komentátory. O online zápasech nemluvě. Z počátku CS:GO rozhodně nebylo nic překvapujícího, když přenosy online zápasů byly bez komentáře nebo jen s nějakým opravdu improvizovaným a kvalitativně dost mizerným. V ten moment přišel Anders a na vlastní triko se komentování nechtěných zápasů ujmul. Hned po pár týdnech dostal nabídku od Ninjas in Pyjamas, kteří ho vzali pod svá rozpínající se křídla a svěřili mu brand NiPgamingTV. Díky nižšímu počtu diváků si mohl ve volných chvílích dovolit interagovat s chatem a brzo se, tak díky své skvělé osobnosti, stal velmi populární a to až do takové míry, že by se dal nazvat jako první velký popularizátor CS:GO. Netrvalo dlouho a Anders začal dostávat pozvánky na turnaje (jeden z jeho prvních turnajů byl mimochodem Prague Challenge v květnu 2013) a zbytek příběhu je vám doufám jasný. Dnes už je spousta jeho vášnivých hlášek na poli CS:GO takřka kultovní a jen těžko by si někdo dokázal představit turnajový hype bez jeho: „Are you kidding me?!“.
Když se řekne Anders, měl by se hned druhým dechem říct Semmler. To je skutečný světoobčan, americký Francouz s trvalým pobytem ve Švédsku. S příchodem CS:GO, se stal Andersovou pravou rukou, protože ve dvou se to přece lépe táhne. Dnes tvoří jednu z nejvýraznějších dvojic, jaké jsou ve světě eSportu k vidění a především slyšení. Anders a Semmler totiž tvoří dost zvláštní alchymii, do které ani omylem nevidím, ale splňuje přesně to, co bych od obřích zápasů o obří peníze na turnajích plných obřího hypu očekával. Na rozdíl od svého dánského kolegy se však Semmler v tomto oboru snažil uchytit už mnohem delší dobu. Semmler prorazil ledy komentováním zápasů hry Bloodline Champions a později jako moderátor a komentátor skandinávského StarCraftu. Společně s několika eSport žurnalisty se taky snažil o eSport talk show "The GD Show", která běžela něco málo přes jeden rok. Ta pravá sláva a uznání však přišla až s jeho s přechodem na CS:GO scénu. I když se může zdát, že ho v poslední době jeho kolega trošku zastínil, vězte, že v jejich počátcích byli jako Jaromír Bosák a Petr Svěcený.
Bývalý hráč nejúspěšnějšího týmu, který začal psát historii CS:GO, takřka ze dne na den vyměnil dres za kabát pro analytika. Poté, co vyhrál major turnaj a poté, co podal ne zrovna zářivý výkon, na dvou turnajích se rozhodl, že je třeba ukončit kariéru v tom nejlepším, což je dost ojedinělá a dle mého obdivuhodná věc. Vzhledem k jeho neuvěřitelným zkušenostem v hraní na tom nejvyšším možném levelu, bývá většinou on, co je u stolu nejvýřečnější a zdaleka nejpoutavější, protože si za dva roky v Ninjas in Pyjamas vyzkoušel i roli kapitána a jeho role v týmu rozhodně nikdy nebyla založená na přetahování se o první místo v tabulce, ale spíše se staral, aby tým fungoval sám o sobě jako celek a přímo, tak rovnal půdu pro své spoluhráče. Dost často, tak nejenže dává zajímavý pohled pod pokličku, toho jak takový tým ve velkých zápasech funguje, ale rovněž může umlčet ostatní u stolu, kteří jsou sice analytici teoretici, ale představu o tom jak to ve skutečnosti funguje, mívají nezřídka kdy dosti zkreslenou. Není to však ani omylem nutnost jít za každou cenu proti proudu svých méně zkušených kolegů. Jsou to ty malé detaily, o kterých často rád mluví (a mnohdy mají na celý průběh zápasu zásadní vliv), co ho činí u kulatého stolu nenahraditelným.
Pokud se okolo eSportu, alespoň příležitostně motáte, je dost nepravděpodobné, že byste nikdy nenarazili na tohoto britského elegána. Je to totiž jedna z nejdéle působících person na celé, nejen Counter-Strikové, scéně. Byl dokonce jedním z prvních Evropanů, kteří se tímto řemeslem na počátku tisíciletí začali živit. Přestože svou kariéru nakopnul komentováním hry Quake, takřka okamžitě se naučil chodit v celém spektru her, což se později ukáže jako jedna z jeho největších předností, protože společnosti zaštiťující turnaje získali multifunkční osobu, která je schopna odmoderovat show, odkomentovat zápas a to hned u několika her. Jakkoliv se to musí zdát jako veleúspěšná kariéra, opak je pravdou. ReDeYe musel hned několikrát během své více než 13 leté kariéry opustit svou vysněnou práci v eSportu a nastoupit do regulérní práce, aby mohl nakrmit svoje 3 děti. Tam, ale nikdy nevydržel více než několik měsíců a cestu zpátky k vysněnému eSportu si vždy nějak našel. V současnosti už to není multifukční osoba a jeho centrum pozornosti v současné době tvoří pouze StarCraft 2 a CS:GO. Nutno podotknout, že jeho kariéra ve světě StarCraftu byla, a dodnes je, zdaleka nejzářivější a sám několikrát prohlásil, že okolo současného Counter-Striku se pohybuje už spíše jen z čiré vášně a loajality, byly však časy, kdy se bez něj major turnaj neobešel.
Pansy není jediným zástupcem něžného pohlaví pouze v tomhle článku, ale rovněž na celé současné CS:GO scéně. Ta se okolo her pohybuje de facto celý svůj život. Ještě před svou současnou kariérou si během svých studií přivydělávala jako profesionální hráčka promodu Call of Duty 4, což byla později i její první hra, kterou profesionálně komentovala. A bylo to tedy právě komentování Call of Duty 4, co ji "proslavilo" a dost slušně nakoplo její kariéru. Komentování téhle hry navíc zůstala věrná i v době, když už byla dávno velkými organizacemi považována za mrtvou a Pansy, tak byla jedna z posledních profesionálních komentátorů Call of Duty 4 na světě, což i přes značně upadlou popularitu hry, bylo něco, s čím se dá vyžít. S rostoucí popularitou CS:GO naskočila do rozjetého vlaku i ona, pod vlajkou ESL se přestěhovala z rodné Anglie do Německa, kde zpočátku komentovala pouze lokální bezvýznamné ESL turnaje, avšak nedlouho na to ji ESL přidalo do svého standardního inventáře a Pansy, tak lze dnes spatřit, takřka na všech mezinárodních CS:GO turnajích pořádaných ESL, majory nevyjímaje.
Podobně jako Duncan, tak i Richard je jednou z těch kontroverznějších postav na scéně. A to nejen pro své, mnohdy až brutální, výroky, ale také pro svoje samotné vystupování. Pro nadávku to nemá daleko a sklenici vody nezřídka, kdy přímo před kamerou vymění za několik piv. Pokud však nedáte na první dojem, zjistíte, že tenhle, člověk pod svojí, na první pohled, buranskou šlupkou ukrývá velmi schopného novináře, který do své práce dává maximální možnou energii. Richard je na poli CS:GO, jediný člověk, který se dá bez nadsázky, označit za nefalšovaného investigativního žurnalistu. Vzhledem k jeho délce působení na této scéně má prsty snad všude, a tedy i přístup k informacím, o kterých nemá většina smrtelníků ani to nejmenší tušení. Byl to koneckonců on, kdo byl jedním s hlavních hybatelů veleslavné kauzy iBUYPOWER na přelomu loňského roku. Richard a Duncan jsou si, co do smyslu pro humor a prezentaci svých názorů, podobní jak vejce vejci, což není rozhodně náhoda. Společně na internetu vedou nekolik společných projektů jako například podcast "By the Numbers CS:GO". Richard je zkrátka člověk, kterého je třeba sledovat, pokud má člověk zájem proniknout do hloubky současné scény, protože je to jedna z nejerudovanějších postav na současný profesionální Counter-Strike.
Scott má sezení u kulatého stolu a vyslýchání přísedících spíše jako takový roztomilý vedlejšák pro rozptýlení sebe sama. Jeho hlavním úkolem je v prve řadě turnaje organizovat a vymýšlet jak, že to celý bude sakra fungovat, což může být v případě monumentálních turnajů jako je například DreamHack Winter, naprosto pekelná profese. Scott se však v téhle profesi cítí jako ryba ve vodě, než začal pracovat v herním světě, zastával přesně tu jistou pozici v CocaCole. Ve 34 letech začal profesionálně hrát Counter-Strike a po dvou letech se mu dokonce povedlo dostat na major turnaj (CPL Winter 2001). Kariéru hráče však nedlouho poté pověsil na hřebík a rozjel svůj vlastní internetový herní portál/televizi GotFragTV, kterou později odkoupila společnost MLG. Scott odešel dělat provozního ředitele týmu Evil Geniuses, kde působil několik dlouhých let. Přestože sám o sobě tvrdí, že není moc fajn a pohodovej člověk, jeho veřejné vystupování před kamerou svědčí spíše o opaku, je takřka dokonalým protikladem Richarda a Duncana. Zároveň však nemá jakýkoliv problém korigovat debatu někoho osobnostně úplně jinde než je on sám a zároveň u toho královsky bavit sebe i diváky. Díky tomu, že Scott pohybuje na scéně už více než 16 let, tak i on má na krku několik kontroverzních výroků a postojů. Například v únoru letošního roku bojkotoval veškeré nabídky k účasti na turnajích, pokud se zápasy objeví na csgolounge a postaral se, aby se o tuto stránku začala zajímat FBI a to včetně závislosti na gamblingu u dětí a mladistvých.
Pokud jste aktivní hráči či diváci League of Legends určitě jste Joeův hlas slyšeli. V současnosti totiž patří mezi ty nejvýraznější osobnosti v oblasti komentování profesionálního hraní a především tedy League of Legends. Joe byl však hvězda už dávno před tím. Jméno ve světě eSportu si totiž udělal už před více než 10 lety, když komentoval finále major turnaje v Counter-Striku a Painkillera, CPL World Tour 2005. Bylo mu tehdy pouhých 18 let a přesto se okamžitě prokázal, jako více než schopný, se tímto povoláním živit. Bude si však muset, ještě více než 3 roky, počkat. Mezitím komentuje online zápasy pod brandem QuadV, ale to spíše jen tak pro radost a ukojení své vášně. Jeho chlebodárce je totiž v té době organizace fnatic, kde Joe působil několik let jako generální manažer. V roce 2008 mu přichází dopis od ESL, který mu splní jeho sen. Joe dostává na starosti komentování všech major turnajů pořádaných pod značkou ESL One a Intel Extreme Masters. Když po letech nastal přechod na CS:GO, Joe se začal na plný úvazek věnovat komentování League of Legends. Counter-Striku dal tedy dlouhé sbohem a to až do letošního léta, kdy si zažil svoji major premiéru v Kolíně nad Rýnem na ESL One. Zde se omluvil a oznámil, že tohle je jeho oficiální návrat na ty největší Counter-Strikové turnaje.
Aby si mohol vložiť komentár sa musíš najprv prihlásiť...