Ruský Epicenter, stejně jako mnozí před ním, RMR kvalifikaci nezvládl. Jednalo se jen o další neschopnost organizátorů, kterou hráči ve správnou chvíli zneužili, nebo se jedná o velké spiknutí?
Fakt, že Valve přiklepnulo jednu z CIS kvalifikací společnosti EPIC League, byl už před startem kontroverzní. EPIC League, která dříve dělala CS:GO turnaje zvané EPICENTER má totiž stejného majitele jako organizace Virtus.pro tedy ESforce holding, který financuje miliardář Alisher Usmanov. Podle pravidel o střetu zájmů, se kterými Valve před lety přišlo, by to přitom mělo být nepřípustné. Ale scéna si nějak zvykla, že je to jedno z těch pravidel, ze kterého není třeba si dělat těžkou hlavu. Střet zájmů je celkem běžně tolerovaný, Valve akorát jednou za čas na někoho ukáže prstem a ten si musí dát věci do pořádku. Volba pro RMR turnaj je to od Valve minimálně podivná, už jen protože svůj poslední turnaj v CS:GO udělali v roce 2019. Myslím si, že by nikoho nepřekvapilo, kdyby o tomto vztahu Valve ani nevědělo, protože je nic nezajímá a RMR turnaj dají všem, kteří budou splňovat podmínky, už tak bude kandidátů spíše nedostatek.
Těchto turnajů je totiž celkem 15 v 5 regionech a musí být vtěsnány mezi už ty oznámené od ESL, DreamHacku a Blastu, které jako RMR sloužit nemohou kvůli partnerským smlouvám s organizacemi, které mají místa na těchto turnajích dopředu zajištěné (koupené). Tato filozofie, že kvalifikace musí být maximálně otevřená, je sice moc hezká, ale menší organizátoři projevili v posledním kole naprosto fatální neschopnost a amatérismus. Že by EPIC League nějak nadržovali Virtus.pro se říci nedá, například v době startu finálového zápasu mezi Gambit a Virtus.pro je v Rusku 8 hodin večer, hráče tak čeká celá BO5, která se potáhne do noci. Virtus.pro mají přitom už dnes za sebou jednu BO3. Pravidla se navíc změnila za pochodu a původně byla v plánu pouze BO3. Zápas NaVi – Entropiq o 5. místo, který byl předem naplánovaný se neuskutečnil, protože týmy se rozhodly, že si body rozdělí 50/50, což se ukázalo v rozporu s pravidly od Valve a zápas se bude hrát nakonec až po skončení grand finále.[1] Takových podivností, aby na jednom turnaji člověk vážně pohledal, DDoS útoky, které turnaj také doprovázely byly už jen závan starých časů. Zmatená a chaotická komunikace a změna pravidel za pochodu je však pouze špička ledovce a turnaj měl mnohem kritičtější nedostatky.
Zdaleka největší problém okolo, kterého se celá kauza točí, nastal v prvních několika zápasech. Ty se totiž odehrály bez anti-cheatu, bez pov dema, bez nahrávání komunikace a bez zpoždění na GOTV[1]. Poslední věc je naprosto kritická, protože IP adresy a hesla k serveru unikají ven naprosto pravidelně a je dost běžné, že v GOTV sedí několik (většinou čínských) čumilů, co tam nemají co dělat. I když to zní možná děsivě, tak nějakému nekalému zasahování do hry se dá předejít jednoduchým zpožděním o pár kol. Tohle však nebyl ten případ, čehož velice pravděpodobně zneužil tým Akuma (#69) když porazil Navi (#2) Virtus.pro (#7). Tohle jim zajistilo krásné 3. místo a velkou porci RMR bodů, které je k majoru a milionům rublů ze samolepek, posunuly velice blízko.

Jako vždy, když vyhraje nějaký obrovský outsider, se okamžitě začaly objevovat podivné klipy, které podle mnohých jednoznačně prokazují, že hráči nějakým způsobem podváděli.[1][2][3][4][5][6][7] Pravděpodobně se jednalo o zneužití právě GOTV a ne nějaké radar hacky či něco podobného o čem se také spekuluje. To jsou podle mě úplné hlouposti, protože opravdu nevěřím, že by si hráči všimli, že je vypnutý anti-cheat a hned si řekli: „OK tak budeme cheatovat.“ Zas takoví beznadějní noname hráči to nejsou,[8] nehledě na to, že cheaty za sebou budou nechávat mnohem větší stopu, než když si pustíte na notebooku GOTV, kde je několik anonymních lidí. Na samotné klipy opravdu nemám názor, vážně nevím, jestli se z nich dá posoudit, zda daní hráči podváděli, názor si udělejte sami, případně mi můžete jednotlivé situace rozebrat v komentáři. Když spousta účastníků, včetně s1mpla, potvrdila nedostatky zmíněné výše, byl už oheň na střeše, a o vině nebylo od této chvíle pro většinu lidí pochyb.
Je celkem frustrující, že se poškození hráči neozvali před hrou či uprostřed zápasu. Chápu, že jako účastník turnaje musíte poslouchat adminy i jejich měnící se pravidla, pod hrozbou úplné diskvalifikace. Nedovedu si však představit situaci, kdyby s1mple veřejně vystoupil a řekl: “Bez anti-cheatu a delaye hrát nebudu!” A organizátor by je následně z turnaje vyhodil, to je podle mě velmi nepravděpodobný scénář. Podobně měli NiP odmítnout hrát s 30 % packet lossem a nic by se jim pravděpodobně nestalo a Flashpoint by zápas musel odložit. Chápu, že podobné věci můžou být komplikovanější a vyhrocené, ale to, že někdo nezburcuje organizátora a veřejnost, když není zapnutý anti-cheat a delay mi přijde dost na pováženou, a čas vytváří akorát ještě větší prostor pro nejrůznější konspirace. Ještě větší chaos totiž přídává i fakt, že jeden z hlavních sponzorů Virtus.pro je sázecí portál Parimatch, který se rozhodl vrátit všechny peníze, které byly vzsazeny na VP a NaVi (ty zápasy, které Akuma vyhráli), trošku zvláštní situace na rozdávání dárků, pravděpodobně to ale nic neznamená.[1]
Poslední rok sice ukázal dost zásadní mezery v kompetitivní integritě na scéně, nikdy se však neprokázalo žádné organizované podvádění a upřímně si myslím, že ani toto nebude ten případ. Nejjednodušší vysvětlení bude to nejpravděpodobnější – hráči uviděli příležitost, jak podvádět s malým rizikem a udělali to. Osobně bych se přikládal na stranu, která tvrdí, že skutečně podváděli. Čistě z důvodu, že 1. zápas s přehledem vyhráli, ale ten 2. kdy už na serveru bylo všechno jak má být, prohráli a svůj výkon ani omylem nepotvrdili.[1][2] K této teorii však není jediný důkaz a prokazování bude zřejmě velmi těžké až nemožné. K situaci se vyjárřila i Federace Počitačových sportů Ruska,[3] která celou situaci smetla ze stolu pro nedostatek důkazů, ale podle všeho se jedná o prodlouženou ruku ESforce holdingu, která celý turnaj pod záštitou EPIC League organizuje, takže pochyby o objektivitě jejich krátkého vyšetřování jsou na místě. Jestli jsou nějaké pochybosti okolo organizátora tak jedině ve smyslu, že o podvádění ví nebo ho pokládají za vysoce pravděpodobné, ale nechtějí nic přiznat, protože za to může jejich neschopnost a nechtějí si ničit už tak pošramocené PR. Konspirace, už jen kvůli vztahům vyjmenovaných výše, nedává moc smysl. Důvod proč se takové situace stávají právě na RMR turnajích je celkem jasný. Kvalitiního personálu je v celém CS:GO dost málo a ti lepší už dělají pro ESL či BLAST, rovněž je dobré nemít žádné iluze o tom, jak jsou lidé na těchto místech placeni, i když to nebude jednoduchá práce.
Nejsmutnější je, že se s tím nedá nic dělat. Opakovat úvodní zápasy, jak někteří navrhují mi přijde naprosto absurdní vzhledem k formátu a délce turnaje a trestat někoho bez dobrých důkazů není v současné době dobrý nápad. Nepotvrzených obvinění je na scéně více než dost a v drtivé většině případů se nic neprokáže a spoustu lidí, kteří takto ukazují, čeká akorát velké mrzení, brazilská scéna by mohla povídat.[1] Naděje vkládané do ESIC slábnou každým dnem a další autorita, která by měla chuť či kapacitu tyto věci řešit neexistuje. Fascinuje mě touha spousty lidí, aby se do podobných věcí zapojovalo Valve, jedinou věc, kterou by Valve mohlo přinést, je tvrdý důkaz, který chybí, a pokud je Valve schopné ho získat, tak nepochybuji, že zasáhne. Jinak si ale myslím, že Valve je už dostatečně zdiskreditováno na to, aby bylo kompetentní podobné věci, jakkoliv řešit. Už jen samotný systém RMR turnajů je naprosto hrozný (například za dvě 8. místa dostanete stejně bodů jako za jedno 1.) a jde na něm krásně vidět, jak Valve nemají vůbec žádnou páru, co se děje a té hře naprosto nerozumí. Jak můžete chtít, aby rozhodovali v takto delikátní mikro situaci, když i ty nejzásadnější věci dělají úplně blbě. To nejvíc co si můžeme přát je, aby kauza úplně neskončila a obvinění nevyšeuměly do prázdna.
Miroo Senior redaktor
steamcommunity.com/id/Miroo_slav/