Jaké to bylo hrát za NiP?

CS:GO
  • 6 765
Jaké to bylo hrát za NiP?

Článek je z části složen  z  poznámek, které jsem si dělal během 2hodinového vysílání Richarda Lewise s Fifflarenem, citace tak můžou obsahovat nepřesnosti. Originální rozhovor s Fifflarenem je zde. Pokud jste éru NiP osobně nezažili, doporučuji si ještě projít seznam výsledků v daných obdobích a k tomu třeba nějaký rozhovor o tom jak NiP vlastně vznikali. Nevím, jestli by vám Fifflarenovo vyprávění, jinak dávalo smysl samo o sobě. Tento článek jsem doplnil o dodatečné informace, které v rozhovoru vůbec nepadly, aby vše dávalo smysl, zároveň jsem se snažil kauzu okleštit o tuny subjektivního balastu na úplný základ.   
 
Ninjas in Pyjamas je nejstarší originální organizace jaká v csku existuje, přestože vyhrála už 1. major v roce 2001 [1], na svoje zlaté časy si musela počkat dlouhých 11 let a na jinou hru. NiP v CS:GO operují na vysokém levelu dodnes, posledních několik let však nepřipomíná nic jiného, než vzpomínání na staré dobré časy. Z pohledu diváka vypadala Fifflarenova éra jako ty nejlepší časy, jaké kdy mohl nějaký hráč zažít, z prvních 12 turnajů skončili 1 druzí, k tomu legendární rekord 87 vyhraných map v řadě  – to je něco, čeho se v současných podmínkách už nedá nikdy dosáhnout. I potom se NiP drželi mezi naprostou elitou 2 roky. Kdo by si však myslel, že hrát v jedné z nejprestižnějších herních organizací musí být sen každého hráče, je na velkém omylu. Z Fifflarenova vyprávění to zní spíš jako pěkně depresivní časy, které měly pár světlých okamžiků v podobě dobrého pocitu z vyhraných turnajů. Díky tomu, že oficiálně opustil společnost Twitch, už není ve střetu zájmů a může bez problémů poškodit průmysl, ze kterého vzešel. Je vůbec první z originálního týmu, který o tehdejším fungování organizace promluvil. 

Celý příběh nových NiP se začal psát v létě roku 2012. Švédi věděli, že tohle je konec původního CS a jestli tady existuje šance, vede přes nové CS:GO. GeT_RiGhT a f0rest (SK-Gaming) by se dali z dnešního pohledu brát za vizionáře, protože, jen se o přechodu bavit, bylo pro některé hráče tabu a drželi se 1.6ky zuby nehty (např. Na’Vi [2]). Idea byla od začátku jasná – vytvořit švédský 1.6-Source super-tým a vstoupit s ním ihned do nové iterace, která oficiálně vycházela 21. srpna 2012.
DreamHack Valencia - 1. peníze, které si NiP v CS:GO (ne)vydělali (foto: HLTV)

Touha sáhnout po značce NiP, byla naprosto logická, je to tým, který všichni Švédi milují, a nikdo neodmítne být jeho součástí. Vzájemné vztahy mezi GeT_RiGhTem a HeatoNem byly navíc velice přátelské, takže když za ním přišli a představili mu svůj nápad a taky prvního sponzora (BenQ) rozhodl se jim značku poskytnout. Postupně se k týmu přidal Xizt z fnatic a poté Source reprezentanti Fifflaren a friberg, který měl své místo v týmu na začátku nejvíce nahnuté. Vzniknul tak první CS:GO tým, který měl dostávat pravidelnou výplatu (okolo 1500 euro na osobu – před zdaněním!) a především mohl jezdit úplně na všechny turnaje, které chtěl, což byl v té době nebývalý luxus. 

NiP vyhráli historicky první CS:GO turnaj - DreamHack Valencia, který měl mimochodem menší prize pool než CPL 2000 [3][4]. V duchu tohoto turnaje se ponese i následující rok. NiP budou naprosto dominantní a jediný tým, který jim bude alespoň trochu v patách, budou francouzští VeryGames. Porazit NiP se jim však povede až skoro za rok a kupodivu nebudou první, kdo je porazil v offline BO3, ale ruští Virtus.pro [5]

Tím, jak scéna byla v naprostém zárodku, a netočilo se v ní ani tolik peněz, jako na konci 1.6ky, museli NiP učinit rozhodnutí jestli jim opravdu stojí za to, jezdit po celé Evropě a občas do USA na všechny turnaje. Když ale záhy zjistili, že každý turnaj bez problému vyhrají, byli by asi sami proti sobě, kdyby pozvánky odmítali (zdravím do Astralis). Svoji finanční situaci se rozhodli vyřešit, tak že náklady na hotely a letenky budou placeny z vyhraných prize money. Organizace tak měla argument proč vyhrané peníze hráčům nevyplácet. Nikoho nenapadlo, že toto období bude trvat několik let.
VeryGames - první skuteční rivalové NiP (foto: ESL) 

Přestože vyhrávali jeden turnaj za druhým a přibývalo i lepších sponzorů (SteelSeries) tak se finanční situace hráčů vůbec nelepšila, výplata stačila akorát na nájem a luxusní koníčky jako přítelkyně, nebo i pes se najednou ocitaly v existenčních problémech. Fifflaren si od vstupu do NiP nemohl dovolit koupit vůbec nic.  Když už jsme u přítelkyní, tak management požadoval po hráčích písemný (!) souhlas s tím, že jejich přítelkyně mají zakázáno chodit na turnaje a to včetně těch ve Stockholmu. Organizace se bála, že by holky mohly rozptylovat jejich dojnou krávu, dokonce v případě, že si hráč našel novou přítelkyni, muselo mu ji nejdříve schválit vedení, tohle se netýkalo pouze hráčů, kteří už byli v dlouhodobých vztazích, protože dát jako podmínku do smlouvy „rozejít se“ bylo už trošku moc.

GeT_RiGhT musel ke všemu na konci roku 2012 na operaci ucha [6], na které byl chvíli skoro hluchý a dodnes na něm nemá 100% zdravý sluch. Tohle však nebyla ta nejhorší diagnóza [7], kterou v roce 2013 obdržel, symptomy jeho nemoci jdou ruku v ruce s psychickým stavem, který na velkých turnajích není úplně ideální vzhledem k obrovskému tlaku. GeT_RiGhT podle svých slov někdy trpěl takovými bolestmi, že se nebyl schopný ani postavit na nohy. Fifflaren tuto etapu okomentoval slovy: “Obdivuju ho, v té době jsme už věděli, že hrajme de facto zadarmo, sám bych to nikdy na jeho místě nepodstoupil, někdy musel opravdu trpět.“

Celou dobu samozřejmě nikdo neplatil daně, až na GeT_RiGhTa, který vlastní firmu a tak má situaci s berňákem trošku jednodušší. Fifflaren měl na konci roku 2013 na účtu okolo 3 tisíc dolarů místo desítek tisíc z prize money co vyhrál.  Navíc dlužil peníze na daních. Jediné, co hráči pravidelně dostávali, byla výplata. Celkovou částu, kterou NiP Fifflarenovi dluží odhadl na 30 tisíc dolarů. Organizace hráče nabádala k neplacení daní, stylem „nic neplaťte, dokud vám nezaklepou na dveře, až to nastane, ihned za vás všechno zaplatíme.“ Tahle suprová věta se v kulatnější podobě dokonce dostala v psané formě do budoucího kontraktu na konci roku 2013. 
NiP na jediném ročníku TECHLABS Cup v Moskvě, 2013 (foto: NiP) 

Poslední věta je přesně styl s jakým NiP v té době operovali. Lži a finanční machinace. Na vlastní kůži to okusil milovaný komentátor Anders Blume, jeden z největších CS:GO self-made manů, který začal svoji kariéru pod jménem NiPTV. Dodnes je mu předhazováno, že je při komentování zápasů zaujatý vůči NiP, větší opak by však nemohl být pravdou. Krom toho, že mu za komentování pod jejich logem nikdy nezaplatili, Anders vedl ještě dlouhý a zbytečný boj o přístup k YouTube kanálu NiPTV, aby se mohl dostat k alespoň nějakým penězům z reklam. Vztahy Anderse a NiP by nejspíš vydaly na vlastní článek [8].  Jen dodám, že tomuto sporu dala korunu kauza Go4Balkan, což byl charitativní turnaj, se kterým přišel pita (tehdy už kouč NiP), aby pomohl svým krajanům v hmotné nouzi. Až po staru si všimli, že osobní PayPal účty mají omezený strop a tak požádali Anderse jestli by nemohli použít jeho veřejný PayPal, na který mu tenkrát chodily příspěvky, když komentoval zápasy. Samozřejmě, že to bylo naposledy, co se k účtu přihlásil. Z tohoto podvodu byl nejdříve (logicky) podezřelý samotný pita, Fifflaren ho však nýní definitivně očistil. 

Jedna z největších proher v historii NiP musí být bezpochyby finále DreamHack Winter 2013 – 1. CS:GO major, kde NiP triumfálně selhali, i když v semi-finále porazili svoji největší konkurenci a do finále šli jako největší favoriti snad všech dob. Turnaji navíc předcházel nejdelší bootcamp v historii týmu (+3 týdny). Než na samotné finále s fnatic má však Fifflaren bohaté vzpomínky na něco, co následovalo po něm. Krátce po skončení turnaje byli všichni hráči sezváni do svého tehdejšího firemního domu [9] s tím, že pro ně má vedení neodkladnou  zprávu.

Ta zpráva zněla: „Nicolas (od tohoto momentu bývalý ředitel) vzal všechny vyhrané peníze od roku 2012 a odjel do Thajska, nemůžeme ho najít. Takže všechny vaše prachy jsou pryč.“ Tato zpráva měla nakonec alespoň jedno pozitivum, hráči okamžitě zavolali do DreamHacku s tím, že musí zrušit platbu na původní účet a poslat peníze přímo jim. Byl to tak jediný turnaj z let 2012-2013, za který dostali hráči včas a řádně zaplaceno. Management však pro ně měl ten večer ještě jednu zprávu, která měla být řešením jejich finanční situace. Byla to NiP čokoláda! „Celý to bylo divný, tím jak s tou čokoládou spěchali, až dnes se nemůžu zbavit dojmu, že to celý bylo naplánovaný.“ Tím měl Fifflaren na mysli to, že Nicolas se možná skutečně nervově zhroutil a utekl do Thajska, jak tvrdí on, a peníze skončily u někoho úplně jiného. 
NEO a Fifflaren škrtají mapy před finále EMS One Katowice 2014 (foto: ESL) 
NEO a Fifflaren škrtají mapy před finále EMS One Katowice 2014 (foto: ESL) 

NiP přitom v té době nepotřebovali žádné šílené částky. Pár set tisíc euro a všichni by byli kompletně v suchu.  NiP byl v té době jeden z největších originálních brandů ve Švédsku. Točila u nich celostátní televize [10], na sociálních sítích měli stovky tisíc followerů, byli snad na všech reklamách souvisejících s gamingem a dokonce měli svůj hamburger v McDonaldu [11]. Za nic z toho hráči nikdy podle Fifflarena neinkasovali ani cent. Fifflaren byl prý dokonce v reklamách od SteelSeries ještě rok po svém odchodu do herního důchodu, přestože ani jako aktivní hráč z reklam neměl nic.

Když se rok 2013 chýlil ke konci, přišel čas na nové smlouvy. Fifflaren byl zásadně proti, chtěl odejít k jiné organizaci. Byl finančně na dně a nikomu z vedení už absolutně nevěřil. “Byla to asi ta největší chyba, kterou jsme tenkrát udělali. Byli jsme nejlepší na světě, každý by nás chtěl koupit. Navíc naše cena mohla tenkrát být okolo 200 tisíc dolarů za celý tým. Za to dneska nekoupíte ani jednoho blbýho coldzeru!“    Největším trnem v oku při pohledu na nové smlouvy, byly body týkající se obřích pokut (až 20 tisíc euro, nakonec výrazně sníženo), snížení výplat o 1/3 (1000 euro před zdaněním) a možnosti odvolat z týmu jakéhokoliv hráče, kdykoliv se vedení zachce (v ten moment neměl hráč nárok na jakoukoliv finanční kompenzaci). Kompletní vyhození z týmu se rovnalo 3 měsíční výplatě. Po dlouhých sporech se hráčům povedlo vydupat si trochu důstojnější smlouvy. Největší vliv měli v tomto ohledu f0rest a GeT_RiGhT, kteří nechtěli značku NiP pohřbít, a taky jejich finanční situace, byla nejspíš o trošku lepší. Také měli všichni pochyby, jestli by nějaká organizace byla ochotná zaplatit jejich dluhy. Všichni tedy novou smlouvu nakonec podepsali, i když bylo evidentní, že se nic extra měnit nebude. Hráči doufali, že organizace tentokrát dodrží, alespoň, to co ve smlouvě je. NiP vehementně slibovalo, že po podepsání kontraktů dojde k plnohodnotnému začlenění do mateřské firmy, která je financovala. Měl to být takový malý restart, což dávalo hráčům, alespoň naději na zlepšení jejich finanční situace.
DreamHack Summer 2014 a Brněnská stopa v Ninjas in Pyjamas. (foto: NiP) 

Jejich dluhy však nikam nezmizely a tak byl na hráče hned od začátku vyvíjen extrémní tlak na výsledky, organizace měla velké oči z předchozích let a nedocházelo jim, že hrát pořád jako absolutní jedničky je strašně těžké, obzvlášť s tím jak rostla konkurence. Nadřízení rovněž nezapomněli na pokus o převrat, o který se Fifflaren pokoušel a jemu bylo jasné, že bude první na ráně v případě problémů mj. kvůli tomu, že byl individuálně zdaleka nejhorší hráč v týmu [12] a HLTV fóra ho nenáviděla [13]. Sám sebe v rozhovoru označil jako „nejvíce šikanovaného hráče všech dob.“ Pokud si ty časy někdo pamatujete, musíte mu dát jednoznačně za pravdu. Podobný shitstorm zažil snad už jen SmithZz, který ke konci svojí kariéry, údajně nebyl schopný na HLTV ani chodit, protože fóra se zobrazují přímo na hlavní stránce a nelze je přehlédnout.  

Stalo se přesně to, co Fifflaren předvídal, v létě se NiP začali propadat na historické minimum (2x po sobě se dostali pouze do 1/4 finále), a na následující CS:GO major poprvé nešli jako absolutní favorité. Zatímco hráči dávali do příprav maximální odhodlání [14], protože moc dobře věděli, že pár zpackaných turnajů ještě nic neznamená, tak jejich management už myslel o krok dopředu. Ještě před majorem kontaktovali Maikeleleho s nabídkou, která se neodmítá. Co však čert nechtěl, NiP major vyhráli a vedení nemohlo jen tak změnit sestavu. Tohle byla údajně velká čára přes rozpočet v tajných plánech NiP. Fifflaren se tak podíval ještě na 2 turnaje, na kterých je shodou okolností eliminoval Titan a KQLY. Na tohle přesně NiP čekali, a tak byla Fifflarenovi sdělena jasná zpráva: “Máš padáka,  běž to oznámit svým spoluhráčům.“ Takhle jednoduše a hnusně skončila nejdominantnější sestava v historii Counter-Striku.


Organizace nevěřila, že její hráči dokážou vyhrát ESL One Cologne 2014. (foto: ESL) 

Po ochodu Fifflarena se údajně dlouhou dobu nic neměnilo. Například Maikelele by mohl povědět své [14] a je s podivem, že to ještě na plnou hubu neudělal. NiP se rovněž nepovedlo během spousty let zlanařit hráče jako například rain [15], JW [16] nebo pronax [17], který radši ukončil kariéru. Pozoruhodnou roli hrál nepochybně HeatoN, který se několikrát vzdal veškerého osobního podílu ve firmě (NiP je akciovka), jen aby mohl o chvíli později do týmu masivně investovat prostřednictvím svých firem (HeatonHolding a Digilife). Když jsem se pokoušel zjistit, komu v letech 2012-2016 patřili NiP šla mi hlava kolem, akcie měnily majitele snad každý půlrok. Po drtivou většinu času to byl však právě HeatoN, kdo měl ve firmě majoritní podíl prostřednictvým Digilife [20]. V roce 2015 dostal pokutu a veřejně prospěšné práce - ach ty daně [19]. V roce 2017 prodal 15% ze svých akcií skupině MTG (nadnárodní korporace, v ČR provozují například kanál Prima Cool), kterou vlastní syn jednoho z nejbohatších Švédů. HeatoN tak údajně učinil, protože potřeboval peníze na svatbu a nové bydlení [21]. Přestože se loni z firmy formálně stáhnul [22], je majoritním vlastníkem NiP dodnes. Což dává perfektní smysl, jelikož je to duchovní otec této značky. 

V roce 2016 mělo dojít na kompletní výměnu managementu (tvrdí NiP, nedá se to ověřit), současným ředitelem je však Hicham Chahine, kterého si Fifflaren pamatuje z konce roku 2013 jako tehdejšího investora. Jakkoliv se současné vedení NiP tváří, že nemají s tím starým nic společného [23], není to úplně pravda. I když HeatoN dodnes tvrdí, že sehrál pouze roli "užitečného idiota" a o ničem nevěděl, tak mu to opravdu těžko věřit, něco vědět musel. Fifflaren se na jeho adresu bál cokoliv říct a jeho osobu okomentoval pouze slovy: „Myslím, že akorát věřil špatným lidem.“  Úplně jinou otázkou je jak reálnou moc ve firmě v těchto letech měl. A za další: jestli se takové věci ve firmě stále dějí, případně jak dlouho tato etapa skutečně trvala, ale to bude muset prozradit až zase někdo další. 


Miroo Senior redaktor

steamcommunity.com/id/Miroo_slav/


Avatar Brunes
Admin
Overený účet
Komentárov 8
napísal Brunes dňa 25.07.2019 23:14:45
Článok perfektný, odkazy premakané. Super!